Handbook:Alpha/Installation/About/hu
Bevezetés
Üdvözlés
Üdvözöljük a Gentoo operációs rendszerben! A Gentoo egy Linux alapú ingyenes és teljesen szabad operációs rendszer, amely szinte bármilyen alkalmazáshoz vagy igényhez automatikusan optimalizálható és testre szabható. Az ingyenes és teljesen szabad szoftverek ökoszisztémájára épül. Nem rejti el a felhasználók elől, hogy mi fut a motorháztető alatt. A Gentoo és az egész Linuxos ideológia pontosan az ellenkezője a végtelenségig haszonelvű, kapzsi, zárt forráskódú ideológiát szem előtt tartó, hipokrita -jóemberkedő- cégeknek (amelyek az informatikai tudást a színfalak mögött képmutató módon alárendelték a végtelen haszonelvűségnek, és harácsolásnak). Ha egy személy teljesen szabad és teljesen a maga ura akar lenni, ha teljes mértékben a saját kontrollja alatt akarja tudni a saját számítógépét és magánéletét, akkor bizony a bármilyen célra teljesen szabadon felhasználható Linux alapú rendszert fogja használni, ez nem kérdéses.
Nyitottság
A Gentoo operációs rendszer első számú szoftvereszközei egyszerű programozási nyelvekből épülnek fel. A Portage a Gentoo szoftvercsomagokat karbantartó rendszere amely Python szkript nyelven lett megírva. A Portage szoftvercsomag-kezelő számára elkészült szoftvercsomag-definíciókat tartalmazó ebuild fájlok bash parancssori szkript nyelven vannak megírva. Felhasználóinkat arra biztatjuk, hogy tekintsék át, módosítsák és fejlesszék a Gentoo minden részének a forráskódját. Töltsék le, tanulmányozzák, szedjék darabokra és fejlesszék tovább az egész operációs rendszert. Ez a Linux és a szabad forráskódú ideológiának az igazi ereje.
Alapértelmezés szerint a szoftvercsomagok kizárólag akkor kerülnek megjavításra, ha azok a javítások a hibák kijavításához vagy a Gentoo operációs rendszeren belüli együttműködés biztosításához szükségesek. (Mi nem javítgatunk összevissza, nem javítjuk meg a már jól működőt is - ellentétben a jelenleg elterjedt vicckategóriába illő zárt forráskódú "operációs rendszer" fejlesztőivel, M$). A Gentoo esetében a javításokat úgy telepítik az operációs rendszerre, hogy az upstream projektek által biztosított, ember által olvasható szöveges forráskódot a felhasználók letöltik, majd helyileg a saját számítógépeiken bináris futtatható formátumra fordítják át (bár olyan szoftvercsomagok támogatására is mód van amelyek előre bináris kódra lefordított futtatható szoftvereket tartalmaznak). A Gentoo operációs rendszer beállítása szövegfájlokon keresztül történik. Ott beállítható, hogy lefordított bináris kódot tartalmazó szoftvercsomagot töltsünk le a forráskódot tartalmazó szoftvercsomag helyett.
A fenti és egyéb okok miatt: A nyitottság már alapból be van építve tervezési elvként.
Választás
Egy másik Gentoo tervezési elv a választás lehetősége, tehát a választhatóság szabadsága.
A választási lehetőség már a Gentoo operációs rendszert telepítésekor egyértelművé válik a kézikönyvben. Például a rendszergazdák két teljes mértékben támogatott init-rendszer közül választhatnak (a Gentoo operációs rendszer saját OpenRC init-rendszere vagy a freedesktop.org systemd init-rendszere). Megválaszthatják az adathordozók partícióinak az elrendezését, az adathordozó partícióin használandó fájlrendszert. Kiválaszthatják a célirányos rendszerprofilt, eltávolíthatják vagy hozzáadhatják a különböző szolgáltatásokat. Globális (rendszerszintű) vagy szoftvercsomag specifikus szinten USE jelölőzászlókat adhatnak hozzá a szoftverekhez, sokfajta rendszerbetöltővel (bootloader-rel), hálózatkezelő segédprogrammal és még rengeteg mással.
Fejlesztési filozófiájuk szerint a Gentoo szerzői igyekeznek elkerülni, hogy a felhasználókat egy adott rendszerprofil vagy asztali környezet használatára kényszerítsék rá. Ha valami elérhető a GNU/Linux ökoszisztémában, akkor az valószínűleg a Gentoo operációs rendszeren is elérhető. Ha mégsem, akkor örömmel vennék, ha az elérhetővé válna. Új szoftvercsomagok esetében ajánlott először egy szoftvercsomagot benyújtani a GURU-ba. Miután beérett, és egy Gentoo fejlesztő vállalta, hogy szponzorálja az új szoftvercsomagot, akkor az bekerülhet a hivatalos Gentoo szoftvercsomag-tárolóba.
Hatalom
Mivel a Gentoo, az ember által is könnyen elolvasható, forráskód-alapú operációs rendszer, (tehát elsősorban nem az előre bináris futtatható kódra lefordított programokra alapul, hanem azok forráskódjaira), ezért a Gentoo új számítógépes utasításkészlet-architektúrákra nagyon jól átportolható, és lehetővé teszi az összes telepített szoftvercsomag hangolását is. Ez az erősség egy másik Gentoo tervezési alapelvet is felszínre hoz: A felhasználók kezében lévő korlátlan hatalmat.
Az a rendszergazda, aki sikeresen telepítette és testre szabta a Gentoo operációs rendszert, az lényegében forráskódból összeállított és személyre szabott egy komplett operációs rendszert. A teljes operációs rendszer hangolható a bináris szoftverek szintjén a Portage make.conf fájljában található mechanizmusok segítségével. Megkívánt esetben a módosításokat szoftvercsomagonként vagy szoftvercsomag-csoportonként is el lehet végezni. Valójában a funkciók teljes készletei hozzáadhatóak az operációs rendszerhez vagy eltávolíthatóak az operációs rendszerből a USE jelölőzászlók által.
Nagyon fontos, hogy a Kézikönyv olvasója megértse, hogy ezek a tervezési elvek teszik egyedivé a Gentoo operációs rendszert. A nagy hatalom, a sok választási lehetőség és a rendkívüli nyitottság elvei mellett a Gentoo használata során a szorgalmat, a logikus gondolkodást és a szándékosságot kell alkalmazni. Tudjuk, hogy mindez egyeseknek elsőre soknak tűnik, de ne ijedjen meg. A Linux elképzelés és a Gentoo operációs rendszer működése alapjában véve nagyon egyszerű. Jól működik, végletekig testre szabható, egyszerűen csak "teszi a dolgát" és semmi mást nem csinál.
Hogyan épül fel a telepítés?
A Gentoo operációs rendszer telepítése egy 10 lépésből álló eljárásnak tekinthető, amely megfelel a következő fejezeteknek. Minden lépés végigcsinálása egy bizonyos állapotot eredményez:
Lépés | Eredmény |
---|---|
1 | Felhasználó egy működő környezetben van, amely készen áll a Gentoo telepítésére. |
2 | Internetkapcsolat készen áll a Gentoo telepítésére. |
3 | Számítógépen lévő adathordozó(k) inicializálva van(nak), hogy befogadják a Gentoo telepítést. |
4 | Telepítési környezet elő van készítve. A felhasználó készen áll arra, hogy a chroot paranccsal belépjen az új telepítési környezetbe. |
5 | Telepítési környezetbe belelépve telepítve lettek azok a legalapvetőbb szoftvercsomagok, amelyek minden Gentoo telepítésnél azonosak szoktak lenni. |
6 | Telepítve van a Linux rendszermag (a kernel). |
7 | Felhasználó a Gentoo operációs rendszer beállításfájljainak nagy részét beállította. |
8 | Szükséges rendszereszközök telepítve vannak. |
9 | Megfelelő rendszerbetöltő (bootloader) szoftver telepítve van és megfelelően be van állítva. |
10 | Frissen feltelepített Gentoo Linux operációs rendszerünk készen áll a felfedezésre. |
Lépések meghatározása
A kézikönyv rengeteg lehetőséget mutat be, különösen azok számára, akik még soha nem telepítettek Linuxot telepítő nélkül.
Fontos megérteni, hogy a kézikönyv úgy van kialakítva, hogy eltérő hardverek telepítési igényeivel írja le a telepítéshez szükséges lépéseket, amely így a különböző hardverek széles skáláján mozog. Emiatt a kézikönyvben bemutatott sok lehetőség egy adott telepítés esetében szükségtelen lehet, és kihagyható a telepítés menetéből.
Javasolt lépések a telepítés menetében
"Javasolt:", bizonyos lépések nem feltétlenül szükségesek, de a legtöbb esetben hasznosak, például a sys-kernel/linux-firmware telepítése esetében.
Opcionális lépések a telepítés menetében
"Opcionális:", a kézikönyv számos szakasza teljesen opcionális, és kihagyható, ha a felhasználó egy egyszerű, nagyrészt alapértelmezett telepítést szeretne.
Erre példák a fordító jelölőzászlók testreszabása, teljesen egyedi kernel használata és a root bejelentkezés letiltása.
Amikor opcionális lépéseket követ, fontos, hogy minden előfeltétel teljesüljön. Egyes opcionális lépések más opcionális lépésektől függenek.
Elavult lépések a telepítés menetében
A Gentoo operációs rendszer már régóta létezik. A kézikönyvben leírt egyes telepítési lépések korábban relevánsabbak voltak, de mára már nagyrészt elavultak. Ahelyett, hogy ezeket az információkat azonnal eltávolítanánk a kézikönyvből, mivel néhány felhasználó számára még hasznosak lehetnek, a Elavult: megjelölést tettük rájuk az eltávolítás előtt. Az eltávolítást követően a Laptörténet funkciót kell használni ennek az elévült tartalomnak a megtekintéséért.
Alapértelmezett lépések és alternatív lépések a telepítés menetében
Amikor választási lehetőségek merülnek fel, a kézikönyv igyekszik bemutatni az egyes lehetőségek előnyeit és hátrányait.
Ha az esetleges választási lehetőségek kölcsönösen kizárják egymást, akkor az "Alapértelmezett" jelölés azokat az opciókat jelöli, amelyek a leginkább támogatottak vagy leggyakrabban választottak, míg az alternatívák az "Alternatíva" megjelöléssel szerepelnek.
Az Alternatíva lehetőségek nem alacsonyabb rendűek az Alapértelmezett lehetőségeknél, de az Alapértelmezett lehetőségek általában szélesebb körben használtak, és jobb támogatást kaphatnak.
Telepítési lehetőségek a Gentoo operációs rendszer számára
A Gentoo operációs rendszer sokféleképpen feltelepíthető a számítógépünkre. Letölthető a Gentoo szerverszámítógépeiről amelyek a hivatalos rendszerindító (bootolható) ISO lemezképfájlokat és a tömörített telepítőfájlokat tárolják. Ezt követően a bootolható képfájl USB adathordozóra (pendrive-ra) is rárakható, vagy netbootolt környezeten keresztül is elérhetővé tehető a számítógépünk számára. Alternatív megoldásként telepíthető egy már feltelepített környezetből, vagy egy nem Gentoo alapú bootolható adathordozóról (például Linux Mint).
Ez a dokumentum a hivatalos Gentoo lemezképfájlokra, vagy bizonyos esetekben netbootolással történő telepítésre vonatkozik.
A további telepítési módszerekkel kapcsolatban, beleértve a nem Gentoo rendszerindító adathordozók használatát is, olvassa el az Telepítési alternatívák című útmutatónkat.
Ezenkívül biztosítunk egy Gentoo telepítési tippek és trükkök nevű dokumentumot, amely hasznos lehet az Ön számára.
Problémák
Amennyiben Ön hibát talál a telepítésben (vagy a telepítési dokumentációban), akkor kérjük, hogy keresse fel a hibakövető rendszerünk weboldalát, és ellenőrizze le, hogy a hiba mások számára is ismert-e. Ha nem ismert a hiba, akkor kérjük Önt, hogy hozzon létre egy hibajelentést, ami által mi fejlesztők, gondoskodhatunk arról, hogy a hiba mások számára is ismerté váljon. Kérjük Önt, hogy ne féljen a hibákhoz hozzárendelt fejlesztőktől, ők ugyanis nem esznek meg embereket (a legtöbb esetben), és a fejüket sem szedik le másoknak (általában).
Bár ez a dokumentum architektúra-specifikus, tartalmazhat hivatkozásokat más architektúrákra is, mivel a Gentoo kézikönyv nagy része minden architektúrára azonos szöveget használ (a párhuzamos erőfeszítések elkerülése érdekében). Az ilyen típusú hivatkozások a lehető legkevesebb mennyiségre vannak korlátozva a félreértések elkerülése érdekében.
Ha bizonytalanság merül fel azzal kapcsolatban, hogy az adott probléma az felhasználói-probléma (a dokumentáció gondos elolvasása ellenére történt-e), vagy esetleg szoftverprobléma (valamilyen hibát követtünk el annak ellenére, hogy gondosan teszteltük a telepítést/dokumentációt), akkor mindenki csatlakozhat a #gentoo (webchat) csatornához az irc.libera.chat weboldalon. Természetesen mindenkit szeretettel várunk egyébként is, hiszen chat csatornánk a Gentoo széles spektrumát lefedi.
Ennek apropóján, ha további kérdései vannak a Gentoo rendszerrel kapcsolatban, akkor nézze meg a Gyakran ismételt kérdések cikket. Vannak még további Gyakran ismételt kérdések is a Gentoo fórumokon.