Handbook:IA64/Portage/Files/hu

From Gentoo Wiki
Jump to:navigation Jump to:search
This page is a translated version of the page Handbook:IA64/Portage/Files and the translation is 100% complete.
IA64 kézikönyv
A Gentoo Linux telepítése
A telepítésről
Telepítőképfájl kiválasztása
Hálózat beállítása
Adathordozók előkészítése
Stage fájl
Alaprendszer telepítése
Kernel beállítása
Rendszer beállítása
Eszközök telepítése
Bootloader beállítása
Telepítés véglegesítése
Munka a Gentoo rendszerrel
Portage bemutatása
USE jelölőzászlók
Portage jellemzői
Init-szkript rendszer
Környezeti változók
Munka a Portage szoftvercsomag-kezelővel
Fájlok és könyvtárak
Változók
Szoftverágak keverése
További eszközök
Egyéni szoftvercsomag-tárolók
Fejlett funkciók
Hálózat beállítása OpenRC init-rendszeren
Munka elkezdése
Fejlett beállítások
Moduláris hálózat
Vezeték nélküli (Wi-Fi)
Funkcionalitás hozzáadása
Dinamikus menedzsment


Portage fájlok

Beállítással kapcsolatos irányelvek

A Portage szoftvercsomag-kezelő az alapértelmezett beállítását a /usr/share/portage/config/make.globals helyen tárolja. A Portage összes beállítását kezelni lehet változókon keresztül. A Portage változóit és azok jelentéseit később fogjuk ismertetni.

Mivel sok beállításbéli irányelv architektúrák között eltér, ezért a Portage rendelkezik alapértelmezett beállítás fájlokkal, amelyek a rendszerprofil részét képezik. Ezt a profilt a /etc/portage/make.profile szimbolikus hivatkozás mutatja. A Portage beállításai a profil és az összes szülőprofil make.defaults fájljaiban vannak beállítva. Később részletesebben is elmagyarázzuk a profilokat és a /etc/portage/make.profile könyvtárat.

Amikor Ön egy beállításváltozót módosít, ne változtassa meg a /usr/share/portage/config/make.globals vagy a make.defaults fájlokat. Ehelyett használja a /etc/portage/make.conf fájlt, amely elsőbbséget élvez az előző fájlokkal szemben. További információkért olvassa el a /usr/share/portage/config/make.conf.example fájlt. Ahogy a neve is sugallja, ez csupán egy példafájl, amit a Portage nem olvas be.

Lehetséges a Portage beállításváltozót környezeti változóként definiálni, ám ezt nem javasoljuk.

Profil-specifikus információk

Már találkoztunk a /etc/portage/make.profile könyvtárral. Ez valójában egy szimbolikus hivatkozás egy profilra. Alapértelmezetten a /var/db/repos/gentoo/profiles/ könyvtáron belül találhatóra, habár máshol is létre lehet hozni profilokat, és azokra rá lehet hivatkozni. Az a profil, amelyre ez a symlink mutat, az a profil, amelyhez az operációs rendszer igazodik.

Egy profil architektúra-specifikus információkat tartalmaz a Portage szoftvercsomag-kezelő számára, mint például az adott profilhoz tartozó rendszer szoftvercsomagjainak listáját, azon szoftvercsomagok listáját, amelyek nem működnek (vagy ki vannak maszkolva) az adott profil esetében, stb.

Felhasználóspecifikus beállítások

Amikor a Portage szoftvercsomag-kezelőnek a viselkedését módosítani kell, bizonyos fájlokat a /etc/portage/ könyvtárban kell szerkeszteni. Erősen ajánlott a /etc/portage/ könyvtárban található fájlokat használni. A Portage viselkedésének környezeti változókon keresztüli felülírása pedig erősen ellenjavallott.

Az /etc/portage/ könyvtáron belül a felhasználók a következő fájlokat hozhatják létre:

  • package.mask - Azokat a szoftvercsomagokat sorolja fel, amelyeket a Portage szoftvercsomag-kezelőnek soha nem szabad megpróbálnia telepíteni.
  • package.unmask - Azokat a szoftvercsomagokat sorolja fel, amelyeket a Portage szoftvercsomag-kezelőnek képesnek kell lennie telepíteni, annak ellenére, hogy a Gentoo fejlesztői erősen ellenjavallják azok telepítését.
  • package.accept_keywords - Azokat a szoftvercsomagokat sorolja fel, amelyeket a Portage szoftvercsomag-kezelőnek képesnek kell lennie telepíteni, annak ellenére, hogy a szoftvercsomagot a fejlesztők még nem találták alkalmasnak az operációs rendszer számára vagy az architektúra számára.
  • package.use - Azokat a USE jelölőzászlókat sorolja fel, amelyeket bizonyos szoftvercsomagoknál használni kell anélkül, hogy ezeket a USE jelölőzászlókat az egész operációs rendszer használná.

Ezeknek nem feltétlenül kell fájloknak lenniük, lehetnek könyvtárak is, amelyek egy vagy több, a releváns beállításokat tartalmazó fájlt foglalnak magukban. A /etc/portage/ könyvtárral kapcsolatos további információk, valamint az létrehozható fájlok teljes listája a Portage man súgójában találhatóak meg:

user $man portage

Portage fájl- és könyvtárhelyeinek módosítása

Az említett beállításfájlok nem tárolhatók máshol. A Portage szoftvercsomag-kezelő mindig ezeken a pontos helyeken keresi ezeket a beállításfájlokat. Azonban a Portage szoftvercsomag-kezelő számos más helyet is használ különböző célokra: szoftvercsomag építéshez, forráskód-tároláshoz, szoftvercsomag-tároló helyekhez és így tovább. Ezek mindegyikének vannak alapértelmezett helyei, de a /etc/portage/make.conf fájlon keresztül egyéni ízlés szerint módosíthatóak.

Mindezek az alapértelmezett helyek jól ismertek, de személyes ízlés szerint módosíthatók a /etc/portage/make.conf fájlon keresztül. A fejezet hátralévő része elmagyarázza, hogy a Portage milyen speciális célú helyeket használ, és hogyan lehet megváltoztatni azok elhelyezését a fájlrendszeren.

Ez a kézikönyv azonban nem szolgál hivatkozási alapként. A részletekért kérjük, hogy olvassa el a portage és a make.conf man súgó oldalakat:

user $man portage
user $man make.conf

Fájlok tárolása

Gentoo ebuild szoftvercsomag-tároló

A Gentoo ebuild szoftvercsomag-tároló alapértelmezett helye a /var/db/repos/gentoo. /var/db/repos/gentoo. Ezt a helyet az alapértelmezett repos.conf fájl határozza meg, amely fájlt a /usr/share/portage/config/repos.conf helyen található. Az alapértelmezés módosításához másolja ezt a fájlt a /etc/portage/repos.conf/gentoo.conf helyre, és változtassa meg a location beállítást. Ha a Gentoo ebuild szoftvercsomag-tárolót máshol tárolja (e változó módosításával), akkor ne feledje el ennek megfelelően módosítani a /etc/portage/make.profile szimbolikus hivatkozást.

Az /etc/portage/repos.conf/gentoo.conf fájlban a location beállítás módosítása után ajánlott a következő változókat is módosítani a /etc/portage/make.conf fájlban, mivel a Portage a változók kezelésének a módja miatt nem fogja észrevenni a hely megváltozását: PKGDIR, DISTDIR, és RPMDIR.

Szoftvercsomagok amelyek forráskódból már előre le lettek fordítva bináris futtatható kódra

Habár a Portage szoftvercsomag-kezelő alapértelmezés szerint nem használ előre forráskódból elkészített (lefordított) azonnal futtatható bináris szoftvercsomagokat, mégis széles körű támogatást nyújt azon szoftvercsomagok számára amelyek, előre lefordított, azonnal futtatható bináris szoftvereket tartalmaznak önmagukban. Amikor a Portage szoftvercsomag-kezelőt arra kérjük, hogy olyan szoftvercsomagokkal dolgozzon amelyek előre elkészített (már előre bináris futtatható kódra lefordított) szoftvereket tartalmaznak, akkor azokat a szoftvercsomagokat a /var/cache/binpkgs könyvtárban fogja keresni. Ezt a könyvtárat a PKGDIR változó határozza meg.

Forráskód

Az alkalmazás forráskódja alapértelmezés szerint a /var/cache/distfiles könyvtárban tárolódik. Ezt a helyet a DISTDIR változó határozza meg.

Portage adatbázis

A Portage az operációs rendszer állapotát (milyen szoftvercsomagok vannak telepítve, mely fájlok mely szoftvercsomaghoz tartoznak, stb.) a /var/db/pkg könyvtárban tárolja.

Warning
Ne módosítsa manuálisan a rendszer állapotfájljait! Ez tönkreteheti a Portage rendszerismeretét.

Portage gyorsítótár

A Portage gyorsítótára (a módosítási időpontokkal, virtuális szoftvercsomagokkal, függőségi fa információkkal stb.) a /var/cache/edb könyvtárban tárolódik. Ez valóban egy gyorsítótár: a felhasználók törölhetik, ha éppen nem futtatnak semmilyen Portage szoftvercsomag-kezelőhöz kapcsolódó alkalmazást.

Szoftver létrehozása

Ideiglenes Portage fájlok

A Portage ideiglenes fájljai alapértelmezés szerint a /var/tmp/ könyvtárban tárolódnak. Ezt a helyet a PORTAGE_TMPDIR változó határozza meg.

Szoftverlétrehozásra szánt könyvtár

A Portage szoftvercsomag-kezelő minden egyes szoftvercsomaghoz specifikus build könyvtárakat hoz létre a /var/tmp/portage/ könyvtáron belül. Ezt a helyet a PORTAGE_TMPDIR változó határozza meg a portage/ könyvtárútvonal hozzáadásával.

Live fájlrendszer helye

Alapértelmezés szerint a Portage az összes fájlt a jelenlegi fájlrendszerre (/) telepíti, de ez megváltoztatható a ROOT környezeti változó beállításával. Ez hasznos lehet új build fájlok létrehozásakor.

Naplózási jellemzők

Ebuild naplózás

A Portage szoftvercsomag-kezelő képes a szoftvercsomagonkénti naplófájlok létrehozására, de csak akkor, ha a PORT_LOGDIR változó egy olyan helyre van beállítva, amely írható a Portage által (a Portage user-en keresztül). Alapértelmezés szerint ez a változó nincs beállítva. Ha a PORT_LOGDIR nincs beállítva, akkor a jelenlegi naplózási rendszerrel nem lesznek build naplók létrehozva, bár az új elog támogatásból a felhasználók kaphatnak néhány naplót.

Ha a PORT_LOGDIR változó nincs beállítva, akkor az engedélyezett naplózási rendszerben nem tárolódnak szoftvercsomag-létrehozási naplók (bár előfordulhat, hogy a felhasználók néhány naplót kapnak az új elog támogatás révén).

A Portage részletes vezérlést kínál a naplózás felett az elog használatával:

  • PORTAGE_ELOG_CLASSES: Itt adhatják meg a felhasználók, hogy milyen típusú üzeneteket szeretnének naplózni. A változó értéke lehet bármilyen szóközzel elválasztott kombináció, például info, warn, error, log és qa típusoknak.
    • info: Naplózza az ebuild által nyomtatott "einfo" üzeneteket.
    • warn: Naplózza az ebuild által nyomtatott "ewarn" üzeneteket.
    • error: Naplózza az ebuild által nyomtatott "eerror" üzeneteket.
    • log: Naplózza az egyes ebuild-ekben található "elog" üzeneteket.
    • qa: Naplózza az ebuild által nyomtatott "QA Notice" üzeneteket.
  • PORTAGE_ELOG_SYSTEM: Ez a naplóüzenetek feldolgozására szolgáló modul(ok) kiválasztását határozza meg. Ha üresen marad, a naplózás le van tiltva. Bármelyik szóközzel elválasztott kombináció használható: save, custom, syslog, mail, save_summary, és mail_summary. Az elog használatához legalább egy modult kell használni.
    • save: Ez szoftvercsomagonként egy naplót ment a $PORT_LOGDIR/elog könyvtárba, vagy a /var/log/portage/elog könyvtárba, ha a $PORT_LOGDIR nincs definiálva.
    • custom: Az összes üzenetet átadja egy felhasználó által meghatározott parancsnak a $PORTAGE_ELOG_COMMAND változóban; ezt később tárgyaljuk.
    • syslog: Az összes üzenetet az installált rendszer naplózójába küldi.
    • mail: Az összes üzenetet egy felhasználó által meghatározott mailserverre küldi a $PORTAGE_ELOG_MAILURI változóban; ezt később tárgyaljuk. Az elog levelezési funkciói a portage-2.1.1 vagy újabb verzióját igénylik.
    • save_summary: Hasonló a save-hez, de az összes üzenetet összefogja a $PORT_LOGDIR/elog/summary.log vagy ha a $PORT_LOGDIR nincs definiálva, akkor a /var/log/portage/elog/summary.log fájlba menti.
    • mail_summary: Hasonló a mail-hez, de az összes üzenetet egyetlen levélben küldi el, amikor az emerge befejeződik.
  • PORTAGE_ELOG_COMMAND: Ez csak akkor használható, ha az custom modul engedélyezve van. A felhasználók megadhatnak egy parancsot a naplóüzenetek feldolgozásához. Vegye figyelembe, hogy a parancs két változót használhat: a ${PACKAGE} a szoftvercsomag neve és verziója, míg a ${LOGFILE} a naplófájl abszolút útvonala. Például:
CODE Példa a PORTAGE_ELOG_COMMAND meghatározására
PORTAGE_ELOG_COMMAND="/path/to/logger -p '\${PACKAGE}' -f '\${LOGFILE}'"
  • PORTAGE_ELOG_MAILURI: Ez tartalmazza a mail modul beállításait, például címet, felhasználót, jelszót, levelezőszervert és portszámot. Az alapértelmezett beállítás a "root@localhost localhost". Az alábbi példa egy SMTP szerverre vonatkozik, amely felhasználónév- és jelszóalapú hitelesítést igényel egy adott porton (alapértelmezettként a 25-ös port):
CODE Példa a PORTAGE_ELOG_MAILURI meghatározására
PORTAGE_ELOG_MAILURI="user@some.domain username:password@smtp.some.domain:995"
  • PORTAGE_ELOG_MAILFROM: Lehetővé teszi a felhasználónak a naplólevelek "feladó" címének beállítását. Ha nincs beállítva, akkor az alapértelmezett a "Portage".
  • PORTAGE_ELOG_MAILSUBJECT: Lehetővé teszi a felhasználónak naplólevelek tárgysorának létrehozását. Vegye figyelembe, hogy ez a parancs két változót használhat: a ${PACKAGE} megjeleníti a szoftvercsomag nevét és verzióját, míg a ${HOST} a hoszt, ahol a Portage fut teljesen minősített domain nevét adja meg. Például:
CODE Példa a PORTAGE_ELOG_MAILSUBJECT meghatározására
PORTAGE_ELOG_MAILSUBJECT="package \${PACKAGE} was merged on \${HOST} with some messages"
Important
Azoknak a felhasználóknak, akik a Portage-2.0.* verzióval használták az enotice-t, teljesen el kell távolítaniuk az enotice-t, mivel ez nem kompatibilis az elog-gal.